Vandrepokaler gennem tiderne

Vandrepokal for Årets bedste prøve

(aflagt i perioden 1. november til 31. oktober)

1986:
SLP1: Harry Dele m. Pa-Schacks Isak                           =  47p.
DM: Pat Funnell m. Grøn Apoll                                     =286p.
Hundehovedet: Henning Jeppesen

 1987:
SLP1: Harry Dele m. Pa-Schacks Isak                           = 48p.
BHP1: Harry Dele m. Pa-Schacks Isak                          =290p.
BHP3: Pat Funnell m. Grøn Apoll                                 = 278p.
DM: Pat Funnell m. Grøn Apoll                                     = 273p.
Hundehovedet: Poul Erik Blåbjerg

1988:
SLP1: Birgitte Kjeldsen m. Don O´Wan´s Ami              =  47p.
BHP1: Henny Johannesson m. ?                                      = 278p.
BHP2: Per Svoldgaard Nielsen m. Satoris Tanya          = 288p
.BHP3: Per Svoldgaard Nielsen m. Satoris Tanya         = 287p.
IPO : Pat Funnell m. Grøn Apoll                                       = 271p.
IPO3: Ingvard Pedersen m. Dimple                                 = 289p.
DM: Pat Funnell m. Grøn Apoll                                       = 271p.
Hundehovedet: Helge Skovsbøll

1989:
SLP1: Klaus Kanstrup m. Dober-Dania´s Asio Otus     =  43p.
BHP1: Birgitte Kjeldsen m. Don O´Wan´s Ami             = 276p.
BHP2: Birgitte kjeldsen m. Don O´Wan´s Ami             = 278p.
BHP3: Per Svoldgaard Nielsen m. Satoris Tanya          = 286p.
IPO : Pat Funnell m. Grøn Apoll                                      = 290p.
IPO3 : Pat Funnell m. Grøn Apoll                                    = 290p.
DM: Per Svoldgaard Nielsen m. Satoris Tanya              = 281p.
Hundehovedet: Kjeld Thomsen og René Henriksen

1990:
Beg.B: Svend Erik Johansson m. Satoris Flicka            =  98p.
BHP1: René Henriksen m. Satoris Bashra                     = 291p.
BHP2: Anne-Kristina Aalto m. Hafrans Bisset            = 282p.
BHP3: Pat Funnell m. Grøn apoll                                  = 289p.
IPO : Birgitte Kjeldsen m. Don O´Wan´s Ami  (IPO1)= 288p.
IPO3: Ingen
DM: Per Svoldgaard Nielsen m. Satoris Tanya              = 236p.
Hundehovedet: Kirstin Mortensen

1991:
Beg.B: Kirstin Mortensen m. Satoris Dinna                   =  96p.
BHP1: René Henriksen m. Satoris Bashra                     = 281p.
BHP2: René Henriksen m. Satoris Bashra                     = 271p.
BHP3: Helle Gravgaard m. Winda vom Kirschental    = 277p.
IPO : Birgitte Kjeldsen m. Don O´Wan´s Ami  (IPO3) = 292p.
IPO3: Birgitte Kjeldsen m. Don O´Wan´s Ami              = 292p.
DM: Helle Gravgaard m. Winda vom Kirschental          = 255p.
SPH: Birgitte Kjeldsen m. Don O´Wan´s Ami                 = 96p.
Hundehovedet: Leif Mortensen og Erik Kristensen

1992:
Beg.B: Leif Mortensen m. Ascani´s Devil                        =  98p.
BHP1: Pat Funnell m. Ascani´s Chikai                           = 282p.
BHP2: Ingen
BHP3: René Henriksen m. Satoris Bashra                     = 284p.
DM: Ingen
SPH: Helle Gravgaard m. Winda vom Kirschental        = 82p.
Hundehovedet: Esben Petersen

1993:
Beg.B: Helge Skovsbøll m. Jabina Conti                        =  98p.
BHP1: Niels K. Nielsen m. Kongeegens Pil                    = 270p.
BHP2: Pat Funnell m. Ascani´s Chikai                          = 278p.
BHP3: René Henriksen m. Satoris Bashra                    = 279p.
DM: René Henriksen m. Satoris Bashra                        = 278p.
SPH: Pat Funnell m. Ascani´s Chikai                             = 80p.
Hundehovedet: Helge Skovsbøll

1994:
Beg.B: Tinna Kristensen m. Ascani´s Citta                    =  94p.
BHP1: Leif Mortensen m. Ascani´s Devil                       = 286p.
BHP2: Leif Mortensen m. Ascani´s Devil                      = 269p.
BHP3: Pat Funnell m. Ascani´s Chikai                          = 284p.
DM: Pat Funnell m. Ascani´s Chikai                              = 263p.
SPH: Ingen
Hundehovedet: Niels K. Nielsen.

1995:
Beg.B: Asbjørn Jensen m. Glarbo Qvast                        =   94p.
BHP1: René Henriksen m. Ascani´s Fasja                    = 290p.
BHP2: Ingen
BHP3: René Henriksen m. Satoris Bashra                     = 288p.
DM: Ingen
SPH: Ingen
Hundehovedet: Kirstin Mortensen

1996:
Beg.B: Lise-Lotte Nowach m. Degn´s Falco                   =  95p.
BHP1: Erik Kristensen m. Jevita Annis                          = 276p.
BHP2: Erik Kristensen m. Jevita Annis                          = 271p.
BHP3: Leif Mortensen m. Ascani´s Devil                       = 272p.
DM: Ingen
SPH: Ingen
Hundehovedet: Kirstin Mortensen

1997:
Beg.B: Susanne Primdahl m. Damhuset´s Xerxes v. Dorado= 94p.
BHP1: Ingen
BHP2: Per Svoldgaard Nielsen m. Satoris Halla          = 286p.
BHP3: Erik Kristensen m. Jevita Annis                         = 263p.
DM: Ingen
SPH: Ingen
Hundehovedet: Niels K. Nielsen

1998:
Beg.B: Birgitte Kjældsen m. Unique                               =  97 p.
BHP1: Lotte Nowack m. Degn’s Falco                          = 282 p.
BHP2: Helle Gravgård m. Degn’s Fax                           = 272 p.
BHP3: Bibi M. Pedersen m. Satori’s Zombie               = 284 p.
DM: Ingen
SPH: Ingen
Hundehoved:  Esben Pedersen

1999:
Beg.B: Thomas Ravn m. R-Bedst’s Devil                      =  99 p.
BHP1: Tina Pedersen m. Lacelles Bastian                    = 283 p.
BHP2: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                             = 271 p.
BHP3: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                             = 287 p.
IPO: Per Svoldgaard m. Satoris Halla (IPO2)             = 290 p.
DM: Per Svoldgaard m. Satoris Halla                            = 273 p.
SPH: Ingen
Hundehoved: Thomas Nielsen

(Prøver aflagt i hele kalender året)

2000:
Beg.B: Tina Sørensen m. Hetolas Zasko XXV                =  97p.
BHP1: Thomas Nielsen m. Satoris Elba                         = 280p.
BHP2: Henrik Andersen m. Hajen Izzi                           = 285p.
BHP3: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                             = 274p.
IPO: Per Svoldgaard Nielsen m. Satoris Halla (IPO3)  = 288p.
DM: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                                = 242p.
SPH: Ingen
Hundehoved: Esben Pedersen

2001:
Beg.B: Thomas Ravn m. Bayogi Ditte                           =   96p.
BHP1: Thomas Ravn m. Bayogi Ditte                           = 270p.
BHP2: Esben Pedersen m. Emma zu den Gravenbirken  = 255p.
BHP3: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                             = 280p.
IPO: Henrik Andersen m. Hajen Izzi (IPO1)                = 290p.
DM: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                                = 268p.
SPH: Per Svoldgaard Nielsen m. Satoris Halla           =   97p.
Hundehoved: Thomas Ravn

2002:
Beg.B: Kirstin Mortensen m. Satoris Weika                  =  97p.
BHP1:Ingen
BHP2:Ingen
BHP3: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                             = 282p.
IPO: Thomas Ravn m. R-Bedst’s Devil (IPO2)            = 286p.
DM: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                                = 282p.
SPH: Ingen
Hundehovedet: Kirstin Mortensen

2003:
Beg.B: Ingen
BHP1: Ingen
BHP2:Ingen
BHP3: Martin Kristiansen m. Jabina Visti                     = 284p.
IPO: Pat Funnell m. Degn’s Kendo (IPO3)                     = 291p.
DM: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                                = 280p.
SPH: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                               =  89p.
Hundehovedet: Thomas Ravn

2004:
Beg.B: Henriette Bohnstedt m. Beckenberry Jaeger       =  96p.
BHP1: Ingen
BHP2: Ingen
BHP3: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                                = 276p.
IPO: Henriette Døssing m. Jevita Heros (IPO2)            = 230p.
DM: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                                   = 280p.
SPH: Pat Funnell m. Degn’s Kendo                               =  83p.
Hundehovedet: Jim Overgård

(Nye pokaler indkøbt BHP1/IPO1 osv. sammenlagt)

2005:
Beg.B: Henriette Døssing m. Charon az av Nagijala      =  99p.
BHP1: Henriette Bohnstedt m. Beckenberry Jaeger       = 291p.
IPO2: Jim Overgård m. Kanto vom Stapper Weg          = 258p.
BHP3/IPO3: Ingen
DM: Ingen
SPH1: Inge V. Nielsen m. Satoris Kaya                         =  88p.
Hundehovedet: Esben Petersen

2006:
Beg.B: Inge V. Nielsen m. R’ Bedst’s Haxa                    =  96p.
BHP1: Henrik Andersen m. Hajen Nips                         = 261p.
IPO2: Henriette Døssing m. Charon az av Nagijala        = 235p
IPO3: Jim Overgård m. Kanto vom Stapper Weg          = 263p.
DM: Ingen
SPH1: Ole Tias Nielsen m. Satoris Bronco                       =  98p.
Hundehovedet: Maya Holmen og Maria Nielsen

2007:
Beg.B: Hans Henrik Pedersen Schæferhaven Abbi          =90p.
BHP1:Ole T. Nielsen m. Jabina Gamma                          =271p.
IPO2: Patricia Funnell m. Hajen Xanthos                      =266p.
BHP3: Peter Rohrig m. Celina von Haus Heldmann     =276p.
DM: Peter Rohrig m. Celina von Haus Heldmann         =276p.
SPH1: Ole Tias Nielsen og Jabina Bronco                        =94 p.
Hundehovedet: Ikke uddelt

2008:
BegB: Bjarne B. Jensen m. Schæfer Power Don             = 92p
BHP1: Inge Nielsen m. Peterlysens Indy                        =280p
BHP2: Ole T. Nielsen m. Jabina Gamma                       =253p
BHP3: Peter Rohrig m. Celina von Haus Heldmann      =277p
DM: Peter Rohrig m. Celina von Haus Heldmann          =254p
Hundehovedet: Ikke uddelt

2009:
BegB: Claus Thidemann m. Korsagerhuset’s Hollie      = 92p
BHP1: Ingen
BHP2: Inge V.Nielsen m. Peterlysens Indy                    =271p.
IPO3: Patricia Funnell m. Hajen Xanthos                      =276p
DM: Anette Nielsen m. Caeto von Haus Heldmann    = 264p
Hundehovedet: Ikke uddelt

2010:
BegB: Ingen
BHP1: Ingen
BHP2: Ingen
BHP3: Inge Nielsen m. Peterlysens Indy                        = 262p.
DM: Pat Funnell m. Hajen Xanthos                                 =245p.
Hundehovedet: Ikke uddelt

     (Nyt tiltag: Pokal for årets bedste Introprøve uddeles.)

2011:
Intro: Sisse Thomassen og Jabina Ofelia                                      = 96p
BegB: Torben Møller og Deco                                                         = 90p
BHP1: Peter Rohrig & Bayogi Quella                                             = 276p
BHP2: Per Svoldgaard Nielsen & Cartagena Delta                     = 253p
BHP3: Peter Rohrig & Bayogi Quella                                            = 280p
SPH1: ingen
Hundehovedet: Ikke uddelt

(Nyt prøveprogram indført. BHP slettet)

(Nye pokaler indkøbt: SL1-2-3 sammenlagt, SPH2)

2012:
Intro: Anne Marie Klitmøller Hofve m. Freja                                = 86p
Beg.B: Ingen
SL1-2-3: SL1 Patricia Funnell m. Chade’s Qantas                        = 165 p
SL3 Peter Rohrig m. Bayogi Quella                                                 = 175p
IPO1: Anette Nielsen m. Bondo von Florentia                              = 254p
IPO2: Ingen
IPO3: Ingen
DM:  Ingen
SPH1: Per Svoldgaard Nielsen m. Cartagena Delta                      = 84p
SPH2: Per Svoldgaard Nielsen m. Cartagena Delta                      = 96p
Hundehovedet: Ikke uddelt

2013:
Intro: Erik Nielsen m. Pinja                                                             = 95p
Beg.B: Ingen
SL1-2-3: Ingen
IPO1: Torben Møller m. Deco                                                         = 260p
IPO2: Anette Nielsen m. Bondo von Florentia                            = 269p
IPO3: Per Svoldgaard Nielsen m. Cartagena Delta                    = 287p
DM:  Per Svoldgaard Nielsen m. Cartagena Delta                      = 272p
SPH1: Ingen
SPH2: Ingen
Hundehovedet: Ikke uddelt

2014
Intro:         Rune Nielsen og Bayogi Geyser                                    = 93p
Beg.B:       Ingen
SL1-2-3:    Ingen
IPO1:        Vivi Weedfald med Skusterhusets Maggie                     = 270p
IPO2:        Ingen
IPO3:        Per Svoldgaard Nielsen m. Cartagena Delta                  = 279p
DM:          Per Svoldgaard Nielsen m. Cartagena Delta                   = 277p
SPH1:       Preben Weedfald og Pri-Wat Bufas (Loke)                    = 85p
SPH2:       Per Svoldgaard Nielsen og Cartagena Delta                   = 98p
Hundehovedet: Kirstin Mortensen

2015
Intro: ingen
BegB: ingen
SL1-2-3: ingen
IPO1: Pat Funnell og Nikon von Skandinavika                               = 281p
IPO2: Pat Funnell og Nikon von Skandinavika                               = 281p
IPO3: Per Svoldgaard Nielsen og Cartagena Delta                         = 284p
DM: Per Svoldgaard Nielsen og Cartagena Delta                            = 278p
SPH1: ingen
SPH2: Per Svoldgaard Nielsen og Cartagena Delta                         = 99p
Hundehovedet: Anette Rohrig Nielsen

2016
Intro: ingen
BegB: Anja Christiansen og Mongrif Eros                                       = 93p
SL1-2-3: ingen
IPO1: Tom Pedersen og Skusterhusets Nikki                                = 258p
IPO2: Erik Nielsen og Pinja                                                              = 254p
IPO3: Pat Funnell og Nikon von Skandinavika                            = 289p
DM: Ingen
SPH1: ingen
SPH2: Per Svoldgaard Nielsen og Cartagena Delta                       = 98p
Hundehovedet: Tom Pedersen

2017
Intro: Irene Bitsch og Wildmosen’s Caddi                                       =93p
BegB: Anja Christiansen og Mongrif Eros                                       = 88p
SL1-2-3: Ingen
IPO1: Ingen
IPO2: Gurli Duedahl og Ninja von Skandinavika                        = 252p
IPO3: Pat Funnell og Nikon von Skandinavika                            = 287p
DM: Ingen
SPH1: Ingen
SPH2: Ingen
Hundehovedet: Ketty Jensen